Wyzwanie rzucone zimie – Mazury Challenge

Wyzwanie zima

Tak brzmiało hasło pierwszej edycji Mazury Challenge – szkolenia, które określono mianem „zimowego obozu przetrwania” i choć pierwotnie było dedykowane dla uczestników planowanej wyprawy offroad w zimne rejony ziemi, to sprawdziło się jako wydarzenie cykliczne o charakterze szkoły przetrwania. Trwające niemal trzy dni wydarzenie przygotowywało uczestników do niesienia pierwszej pomocy na wyprawie, działania w zespole wyprawowym, przetrwania w zimowych warunkach, oraz obsługi auta terenowego – na takim poziomie, aby mogli bezpiecznie podjąć się prawdziwego sprawdzianu podczas ekspedycji.  Wielu absolwentów Mazury Challenge nabyte umiejętności wykorzystało już w życiu codziennym, czy to ratując drugiego człowieka, czy samodzielnie ruszająć w świat lub po prostu wzięło życie w swoje ręce. To sprawiło, że co roku warto podejmować się organizacji kolejnych obozów.

Medialne wydarzenie

Już pierwsza edycja Mazury Challenge, przykuła uwagę mediów, gdyż inicjatywa była dosć nietypowa, temat ciekawy i społeczny, a dynamika szkolenia pozwalała na zobrazowanie go w TV. Gościli u nas przedstawiciele telewizji  TVP, Polsat, TVN,  a także Gazety Giżyckiej, Współczesna.pl, MojeGiżycko.pl i Radia Olsztyn.  „Zimowy obóz przetrwania”  już na stałe wpisany jest w kalendarz miejskich wydarzeń w Giżycku.

Mazury Challenge 2012
Mazury Challenge 2012
Mazury Challenge 2013
Mazury Challenge 2013
Mazury Challenge 2014
Mazury Challenge 2014
Mazury Challenge 2015
Mazury Challenge 2015
Mazury Challenge 2016
Mazury Challenge 2016
Mazury Challenge 2017
Mazury Challenge 2017

Jak to się zaczęło?

Zaczęło się od potrzeby przygotowania ekipy przyjaciół do zimowej ekspedycji, w taki sposób, aby każdy miał taki sam bazowy zakres wiedzy i umiejętności, niezbędny do mocnej wyprawy. Musiałem zaprojektować szkolenie, które dałoby uczestnikom maksimum praktycznych umiejętności w maksymalnie krótkim czasie i to takich umiejętności które mogą się przydać w terenie. Położyłem nacisk na niektóre elementy poważnej wyprawy: ratowanie życia, wyciągnięcie auta z opresji, wezwanie pomocy, wyjście z załamu lodowego oraz autonomia członków zespołu.
Ten ambitny cel pomogli zrealizować przyjaciele, profesjonaliści wielu dziedzin, a dzięki władzom miasta Giżycko możliwe jest ono do przeprowadzenia w doskonałym miejscu. Z roku na rok program i harmonogram działań podczas szkolenia był doskonalony, tak aby maksymalnie wykorzystać czas. Od początku inicjatywę wspierają

 

 • Miasto Giżycko
 • CSU Medaid,
 • Feeria,
 • PHU Sawak

Swojego wsparcia udzielili także:

 • Hobbyhouse
 • Helikon-Tex
 • 4Fix 4×4
 • Brain Inside
 • Black Medic
 • HKR Mash
 • Lesovik Outdoor Hammocks

Mazury Challenge co roku obejmuje patronatem Burmistrz Miasta Giżycka, co zobowiązuje do zachowania społecznego charakteru inicjatywy, oraz mobilizuje do ustawicznego działania.

Opis szkolenia

Obóz przygotowujący do zimowej wyprawy 4×4 np. na Syberię. Obsługa aut terenowych, pierwsza pomoc outdoor w trudnych warunkach, sztuka przetrwania i „ice breaking drill”– tak w skrócie prezentuje się program ekstremalnego szkolenia, które od lat stanowi markę szkoleń outdoor.
Instruktorzy praktycy z pasją i bagażem doświadczenia, pirotechnika, sztuczna krew i zaskakujące sytuacje. To 
szkolenie wyróżnia, nieszablonowe podejście do procesu nauczania i energia działania!

Jest to Szkolenie zaawansowane  dla osób, które już były na szlaku, uprawiają turystykę, prowadzą aktywny tryb życia, szukających mocnej przygody i nowych doświadczeń.  Szkolenie zimowe przygotowanie do ekstremalnych wypraw zimowych 4×4.

Wartości dodane

 • umiejętność uratowania ludzkiego życia w zimowych warunkach
 • sprawdzenie lub wzbogacenie swoich umiejętności z zakresu sztuki przetrwania
 • kreowanie poprawnych postaw społecznych w warunkach wyprawowych
 • znajomość podstaw komunikacji (w tym międzyludzkiej)
 • znajomość technik obsługi auta terenowego oraz sprzętu awaryjnego

W programie szkolenia:

 • ekstremalna pierwsza pomoc outdoor
 • sztuka przetrwania w niesprzyjających warunkach
 • obsługa i naprawa aut w trudnym terenie
 • Próba lodu (Ice Breaking Drill)

Założenia szkolenia:

Uczestnicy poddani są ciągłemu działaniu warunków pogodowych i dodatkowo obciążeni zadaniami wyznaczonymi przez organizatorów.

Survival zimowy – czyli jak przetrwać w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej na otwartym powietrzu w zimę, przez czas dłuższy niż kilka godzin… Sama nasza egzystencja w obozie będzie wymagała od uczestników odpowiedzialności i sprawnego działania, również zespołowego. Tutaj eksperci dziedziny survival będą czuwać nad poprawnymi/zalecanymi zachowaniami w zimowej scenerii Mazur.

Ratownictwo outdoor – do współpracy zapraszamy najlepszych czyli CSU Medaid i HKR M.A.S.H. Szkolić nas będą ratownicy z krwi i kości, którzy co dzień jeżdżą do wypadków, by ratować ludzkie życie – od nich nauczymy się praktycznych zachowań przy udzielaniu pierwszej pomocy. Zapomnijcie o nudnych wykładach – tylko krew, pot i łzy, tylko praktyka pod okiem profesjonalistów!

Auta 4×4 – czyli zimowa obsługa terenówek: od odpalania na krótko, przez przeprawy, po zmianę koła – tylko praktyka. Program szkolenia ułożony został, tak by zapewnić odpowiedni poziom świadomości każdemu, kto podróżuje cross-country autem 4×4. Prawdziwa gratka dla amatorów offroad.

Program opracowany we współpracy z psychologami, nurkami pod-lodowymi i ekspertami sztuki przetrwania.

Mazury Challenge oczami i w obiektywach uczestników:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *