Pisanie o sobie zawsze było dla mnie wyzwaniem, ale kiedy patrzę na swoje życie z dystansu, dostrzegam w nim przede wszystkim równowagę pomiędzy sukcesem zawodowym, a osobistym spełnieniem. Miałem przyjemność działać przy wielkich wdrożeniach IT, jednak w pewnym momencie odkryłem, że moją prawdziwą drogą jest coś zupełnie innego. Od tamtej pory sukces mierzę liczbą uratowanych ludzi, jakością nawiązanych relacji i ilością poznanych zakątków świata. Czasami to także uśmiech kursanta, który z moich zajęć wynosi coś, co otwiera przed nim nowe możliwości.

Kiedy przemierzam pustynię, staję się Beduinem. Wciąż uczę się ją czytać, aby z czasem zasłużyć na akceptację wyjątkowej społeczności, która tę pustynię nazywa domem. Gdy zagłębiam się w zieleń dżungli, zanurzam się w sercu zaginionego świata, współpracuję z rdzennymi mieszkańcami, by nauczyć się traktować selva jak matkę, a nie jak coś groźnego i nieznanego. Wchłaniam kultury i uczę się tego wspólnego pierwiastka, który łączy nas wszystkich. Przetrwanie stało się moją dziedziną, moją dyscypliną życiową i zawodową. Empirycznie sprawdzam, jak i co można przetrwać. Niejednokrotnie łaskawy los, sprawny umysł i silne ręce uratowały mi życie, ale nauczyłem się także, że otwartość na pomoc innych ludzi jest jednym z kluczowych elementów prawdziwego przetrwania.

Mój kanał na YouTube powstał z potrzeby opowiedzenia o sztuce przetrwania takiej, jaką jest naprawdę. Wciąż brakuje mi warsztatu, by robić to w pełni tak, jakbym sobie wymarzył, ale od czasu do czasu pojawia się tam filmik, z którego jestem zadowolony. Po latach cieszę się, że niektóre z nich się nie starzeją.

Moja przygoda z telewizją rozpoczęła się w dwójnasób. W latach 2011-2012 organizowałem wydarzenia survivalowe, takie jak „Wioska na drzewach” w łódzkim czy „Mazury Challenge” w Giżycku. W tamtym czasie zarówno stacje regionalne, jak i komercyjne przyjeżdżały, by zrobić materiał o tych pionierskich projektach. Te wydarzenia były wyjątkowe, bo wówczas były czymś nowym, w Polsce niemal niespotykanym. Szybko nauczyłem się, jak opowiedzieć o tym, co się dzieje, w sposób ciekawy, nie zanudzając widza. W tamtych latach na ekranach królował Bear Grylls, a stacje telewizyjne szukały lokalnych inspiracji do podobnych formatów. To właśnie wtedy zaproponowano mi udział w programie „Pasja – sposób na życie” dla telewizji satelitarnej, gdzie w jednym z odcinków biegałem po bunkrach wchłanianych przez las.

Świat telewizji bywa dziwny i nieprzewidywalny. Pamiętam, jak kiedyś napisałem propozycję programu, która poleciała gdzieś do producentów, po czym zniknęła na dwa, trzy lata. Aż któregoś dnia, znajomy z lasu wspomniał o nowej produkcji, która brzmiała zaskakująco podobnie do mojej starej propozycji. Postanowiłem odwiedzić producenta i zaproponować swój udział jako konsultant techniczny, aby prowadzący był bardziej autentyczny. Producent zaprosił mnie wtedy do niejawnego dla mnie castingu – myślałem, że jedynie prezentuję swoją wiedzę przed gościem z kamerą w terenie. Tydzień później odezwał się z informacją, że będę prowadził program i że wygrałem z innymi polskimi podróżnikami, co było dla mnie prawdziwym szokiem. Tak rozpoczęła się moja przygoda z programem „Naturalnie Polska”, którego trzy sezony miałem zaszczyt prowadzić.

W międzyczasie stałem się ekspertem w swojej dziedzinie. Występy w telewizji publicznej, przed kamerą czy w radiu są dla mnie sposobem na przekazanie ludziom fragmentów ciekawej wiedzy w skondensowanej formie, na tyle, na ile pozwalają mi na to media. Wciąż uczę się, jak opowiadać o przetrwaniu w sposób przystępny, bo tak naprawdę to nie technika, a ludzie, których spotykam po drodze, są dla mnie największą inspiracją i wsparciem.

Na moim kanale dzielę się również praktycznymi poradami dotyczącymi przetrwania w trudnych warunkach, radzenia sobie z ograniczonymi zasobami oraz adaptacji do różnych klimatów. Pokazuję, jak czerpać radość z podróży, jednocześnie dbając o swoje bezpieczeństwo i szanując naturę. Moje filmy mają na celu nie tylko dostarczać rozrywki, ale także edukować i zachęcać do samodzielnych przygód, niezależnie od doświadczenia. Dołącz do mojej społeczności, by poszerzać horyzonty i rozwijać swoje umiejętności w terenie. Poniżej kilka treści, jakie znajdziecie na moim You Tube. 

Jak spakować się do dżungli?
Przytulanie się do drzew - sposób na odpoczynek

Telewizja pozwala mi dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, co daje ogromną satysfakcję, ale jednocześnie stawia wyzwania. Staram się dostosować sposób przekazywania wiedzy, by był on zrozumiały i angażujący nawet dla osób, które nie miały wcześniej styczności z tematyką przetrwania. Cenię sobie również interakcję z widzami, ponieważ to ich pytania i zainteresowanie pomagają mi rozwijać się jako twórca i dostosowywać treści do realnych potrzeb. To właśnie dzięki tej wymianie inspiracji mogę stale poszerzać swoją wiedzę i lepiej odpowiadać na oczekiwania publiczności. . To właśnie dzięki nim odkrywam nowe perspektywy, bo tak naprawdę to nie technika, a ludzie, których spotykam po drodze, są dla mnie największą inspiracją i wsparciem.

We współpracy z TV Working studio powstał program Naturalnie Polska, w którym jestem prowadzącym. Ten cykl krajoznawczo-przygodowy zrealizowany został dla Planete+. Powstały dotychczas trzy serie programu z moim udziałem. Zachęcam do obejrzenia:

We współpracy z TV Working studio powstał nowy program Survivalowa Rodzina, w którym jestem prowadzącym. To polska seria dokumentalna, emitowana na Planete+ , w której zabieram polskie rodziny w dzikie tereny, aby mogły sprawdzić swoich sił w starciu z survivalem. Producentem programu jest Jakub Sebastian Bałdyga. Zachęcam do obejrzenia:

Często pojawiam się w programach informacyjnych jako ekspert dziedzinowy. To doskonała okazja, by dzielić się swoją wiedzą i pasją z szerszym gronem odbiorców. Mogę w ten sposób nie tylko promować swoje szkolenia i działania, ale także inspirować innych do rozwijania się w tej dziedzinie. 
Dzięki wywiadom mam okazję nie tylko podzielić się swoimi przemyśleniami, ale również budować wizerunek eksperta. Wystąpienia te wymagają nie tylko doskonałej znajomości tematu, ale również umiejętności klarownego przekazywania informacji w zrozumiały i interesujący sposób dla widzów o różnym poziomie wiedzy.

Audycje na żywo w radio pozwalają dotrzeć do szerszego grona odbiorców, często takich, którzy na co dzień nie korzystają z innych mediów. Dzięki radiu mogę nawiązać bardziej bezpośredni kontakt ze słuchaczami, dzieląc się wiedzą i doświadczeniami w czasie rzeczywistym. Jestem częstym gościem programów radiowych, gdzie mam okazję odpowiadać na pytania, prowadzić dyskusje na temat przetrwania i podróży, a także inspirować słuchaczy do podejmowania nowych wyzwań i odkrywania świata z innej perspektywy. To medium daje mi możliwość autentycznego dialogu, co jest niezwykle cenne. Zachęcam do posłuchania audycji radiowych, których byłem gościem:

TOK FM: 30.07.2017 14:20 Jak z dzieckiem 

Półkolonie i rodzinne obozy survivalowe czyli jak nauczyć dziecko samodzielności?

PR Czwórka: 03.02.2017 17:50 Czat Czwórki: 

Limonka, ziemniak i świnka morska. Jak smakuje Peru?

TOK FM: 21.05.2016 09:20 Skołowani

Sztafeta podróżnicza śladami Tonego Halika.
Rozmowa z Agnieszką Wołowczyk i Łukaszem Tulejem

PR RDC: 19.10.2015 Popołudnie RDC:

Wyprawa śladami Tonego Halika

PR Czwórka: 26.07.2015 15:30 POT

Survival – nauka pewności siebie

PR Czwórka: 25.07.2015 08:00 POT

Survival. Jak przeżyć wakacje w dżungli

PR Czwórka: 16.04.2015 17:00 Nawiedzeni

Jak ustalić swoje położenie? Tajniki dobrej nawigacji

PR Czwórka: 09.03.2015 17:00 Się mówi

Preppersi są gotowi na wszystko

PR Czwórka: 19.09.2014 12:35 Hyde Park

Szkoła survivalu. „Na koniec lata jedzenie gnata”

PR Jedynka: 12.09.2013 07:13

Reszta świata: Survival pomaga nie tylko

PR Jedynka: 10.09.2013 14:44

Survival sposobem na życie

Scroll to Top