Ładowanie Wydarzenia
To wydarzenie minęło.

IDEA

Żyjąc pod swoistym kloszem cywilizacyjnym, mamy w zasięgu ręki wszystkie środki niezbędne do życia: schronienie, ciepło, żywność, najbliższych, poczucie bezpieczeństwa. Powoli zatracamy instynkt przetrwania, adaptujemy się do środowiska, w którym nie widać bezpośrednich zagrożeń.
Czy faktycznie potrafimy przetrwać, gdy zdejmiemy klosz? Los, czy przeznaczenie sprawia, że czasem jesteśmy poza zasięgiem cywilizacji, zdani na własne siły. Od podróży, czy nieprzewidywalnych zdarzeń dnia codziennego, wypadków, po katastrofy…

 Czy potrafimy zareagować, czy potrafimy odnaleźć się w nowej sytuacji, zaadaptować – wyjść cało, przeżyć? Czy w życiu codziennym także potrafimy sobie poradzić z przeciwnościami?
Przetrwanie to sztuka, którą powoli zapominamy, choć jest tak przydatna. Poznanie zagadnień związanych z przetrwaniem i nauka o tym, co drzemie w nas samych, to przyczynek do pełniejszego życia.

PROGRAM

Proponuję jednodniowe zajęcia z zakresu survival, podczas których poznamy podstawowe zagadnienia dotyczące przetrwania i sztuki radzenia sobie w skrajnych przypadkach. Poprzez proste ćwiczenia, niewymagające wielkiego wysiłku fizycznego, zobaczycie jak można funkcjonować pełniej, na co dzień.
Najodpowiedniejszym miejscem do prowadzenia takich zajęć jest las, natura – środowisko w którym ongiś bytowali nasi przodkowie. Choć przez chwilę wyrwiemy się z okowów cywilizacji i odetchniemy pełną piersią.  Poznamy ciekawe zakątki Kampinoskiego Parku Narodowego.

Ciekawy program, zapewnia aktywny wypoczynek i sporą dawkę wiedzy. Podczas zajęć poruszymy następujące zagadnienia:

1. Teoria przetrwania – będzie przewijała się przez cały czas, w formie dyskusji.
2. Terenoznawstwo – udoskonalimy nasze umiejętności korzystania z mapy i busoli, wyznaczania azymutu, naturalnego określania stron świata. Sami zobaczycie, jakie to (nie)proste w praktyce.
3. Schronienia –  zasady budowy schronień z wykorzystaniem posiadanego sprzętu jak i materiałów naturalnych.
4. Ogień – każdy będzie miał okazję poznać nietypowe sposoby rozniecania ognia.
5. Rozpoznawanie dzikich roślin leczniczych i jadalnych – poznamy, dotkniemy i spróbujemy darów natury.
6. Techniki linowe wykorzystywane w surwiwalu w tym techniki i sprzęt „improwizowany” – zawiążemy kilka węzełków i nauczymy się zwiększać nasze bezpieczeństwo w niebezpiecznych miejscach.

Zapewniam sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć.
Sprawność fizyczna uczestników nie odgrywa znaczącej roli w przebiegu szkolenia.
Należy się ubrać stosownie do panujących warunków pogodowych. UWAGA:  Wymagane są długie spodnie i wygodne buty kryte, bez siatek