Project Description

Zajęcia dla dzieci i młodzieży

Sztuka przetrwania w swoim rekreacyjnym wydaniu to doskonały instrument do uwolnienia młodych ludzi z klosza cywilizacyjnego. Na chwilę wyłączyć tablety i elektronikę, by poczuć prymitywną wolnosć. Dydaktyczne spacery przygodowe na łonie natury są świetną okazją do poznania świata przyrody, oraz rozwoju motorycznego i umysłowego najmłodszych. Ruch na świeżym powietrzu połączony z aktywną dydaktyką, taką gdzie empirycznie zdobywamy wiedzę, to rozwiązanie na miarę potrzeb rozwoju dzieci i młodzieży. Również współcześnie.

Powiedz mi a zapomnę,
pokaż mi, a zapamiętam,
daj mi zrobić, a zrozumiem

Konfucjusz

Ten cytat zainspirował mnie, by prowadzić zajęcia tak, aby nie było chwili nudy, bo dzieciństwo to życie i ciągła aktywność. Chłoniemy wiedzę jak gąbka, trzeba więc tylko tą wiedzę przekazać w sposób przystępny, najlepiej poprzez praktykę.

Wypracowałem program zajęć, który jest uniwersalny dla różnych grup wiekowych, niesie ze sobą wartość dodaną, a do tego można go przeprowadzić zarówno stacjonarnie jak i w formie spaceru.

W trakcie wycieczki po terenach leśnych przekazuję porcje wiedzy w formie zabaw i dialogu. Oswajam najmłodszych z kierunkami świata i uczę jak się nie zgubić. Dzieci uczą się jak się ubrać do lasu, jaki ekwipunek wziąć na wycieczkę,  jakie zwierzęta możemy spotkać i jak rozpoznać tropy. Na jesień i wczesną wiosną najczęściej próbujemy frytek z darów lasu, latem kosztujemy owoców.  Całość dopełniają aktywnosci ściśle traperskie tj. rozpalanie ognia prymitywnymi metodami, przechodzenie i konstruowanie mostów linowych, budowanie schronień lub strzelanie z łuku.

Doceniona jakość

Zgodnie z hasłem motywacyjnym „rób to co robisz , najlepiej jak możesz, wtedy kiedy możesz”  przygotowuję i prowadzę zajęcia z zakresu sztuki przetrwania, kładąc nacisk na jakość. Zakres wiadomości i sposób ich przekazywania staram się zawsze  dostosować do odbiorcy i choć program zajęć wydaje się podobny, to sposób ich prowadzenia zmienia się wraz z grupą wiekową uczestników. Dlatego preferuję zajęcia w małych grupach, gdzie każdemu z osobna mogę poświęcić uwagę – to ważne, aby każdy uczestnik spróbował czegoś empirycznie.

Ten wysiłek jest doceniany, co niezmiernie mnie cieszy i co potwierdza wieloletnia współpraca z ośrodkami kultury,  klubami sportowymi, szkołami i grupami edukacji domowej.  Wspólnie zaszczepiamy w dzieciach coś, do czego będa zawsze mogły wrócić, budujemy poprawne zachowania społeczne, wzmacniamy wiarę w siebie.

Click edit button to change this text.

Modułowy program zajęć

Znacznym usprawnieniem podczas planowania aktywności dla dzieci jest możliwość doboru modułów szkoleniowych. W zależności od miejsca realizacji, wieku uczestników i kosztów organizacji wybrać możemy optymalny zestaw atrakcji dydaktycznych. Wybrane tematy z zakresu survival mogą zostać połączone w gry i zabawy, zajęcia team-building albo narzędzie rozwoju interpersonalnego.

  • Rozpalanie ognia – jak rozpalić ogień różnymi sposobami w formie pokazu oraz indywidualnych ćwiczeń  Fascynująca zabawa z domieszką fizyki.
  • Uzdatnianie wody – razem konstruujemy filtry i mechanizmy do oczyszczenia wody. Fizyka w praktyce i gratka w upalne dni.
  • Budowa schronień – gdzie się przespać i jak zbudować szałas lub zadaszenie w terenie. Zabawa i praktyczna nauka dla całych grup.
  • Strzelanie z łuku – jak strzelają indianie machiguenga, a jak strzelają mongołowie?  Zajęcia praktyczne wprowadzające w świat strzelectwa.
  • Pierwsza pomoc – uciskanie fantoma, transport poszkodowanych. Nawet mały człowiek potrafi nieść pomoc.
  • Rozpoznawanie tropów – czy to dzik, czy to sarna – my to znajdziemy. Lekcja spostrzegawczości i traperski akcent.
  • Leśna kuchnia – frytki z wiesiołka, sałatka z gwiazdnicy, bogactwo przyrody poraża. Trawnik już nigdy nie będzie taki sam, stanie się spiżarnią.
  • Mosty i techniki linowe – jak przejść suchą stopą nad rzeką lub nie spaść w przepaść z krokodylami? Świetna zabawa rozwijająca sprawność fizyczną.
  • Bezpieczeństwo w terenie i wyposażenie turysty – jak się ubrać do lasu i co wziąć na wyprawę żeby być bezpiecznym.
  • Rozpoznawanie kierunków świata – wstęp do nawigacji. Na chwilę zamieniamy się w komandosów.

Gdy zakres tematów dla grupy wiekowej zostanie opanowany, wówczas absolwenci zajęć survival otrzymują okolicznościowe dyplomy – jako pamiątkę i zachętę do przebywania na świeżym powietrzu.  Pomyślałem, że takie pamiątki zmotywują do dalszego rozwoju z naturą.

Zapraszam do kontaktu przez formularz

Nadchodzące wydarzenia: